ریچ اسنیپت چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

ریچ اسنیپت چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا به طور مفصل برایتان توضیح دهیم که ریچ اسنیپت چیست و اصلاً چرا باید به آن اهمیت داد.

ریچ اسنیپت عبارتی است که برای توصیفِ اطلاعات و داده‌های نشانه گذاری شدۀ وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود و وبمسترها می‌توانند این داده‌ها را به کد HTML سایت خود اضافه کنند. ریچ اسنیپت به کاربران کمک می‌کند تا موضوع و محتوای یک وب‌سایت را راحت‌تر درک کنند و بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را راحت‌تر از موتورهای جستجو دریافت کنند.

در شرایط عادی، زمانی که سایت شما در نتایج جستجوی گوگل یا سایر موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود، کاربران می‌توانند عنوان صفحۀ سایت، آدرس سایت و متا دسکریپشنی که برای آن صفحه در نظر گرفته اید را مشاهده کنند.

زمانی که از ریچ اسنیپت‌ها در سایت خود استفاده می‌کنید، گوگل می‌تواند اطلاعات بیشتری دربارۀ کوئری جستجو را در اختیار کاربر قرار دهد. حال این اطلاعات می‌تواند نقد و بررسی یک محصول، یک شخص، یک تجارت یا هر چیزی باشد. گوگل با استفاده از ریچ اسنیپت سعی می‌کند اطلاعاتی دقیق و دسته‌بندی شده را در اختیار کاربر قرار دهد و اوا را به سمت سایت شما هدایت کند.

 

ریچ اسنیپت چیست

در تصویر بالا لینکی از سایت کافه بازار را در نتایج جستجو مشاهده می‌کنید. ستاره‌هایی که در زیر لینک قرار دارند، امتیازی است که کاربران به این صفحه داده‌اند. همچنین، همانطور که می‌بینید تقریبا ۱۲۰ هزار نفر به این صفحه امتیاز داده‌اند. این یک نمونۀ رایج استفاده از ریچ اسنیپت است.

ریچ اسنیپت چیست

در تصویر بالا لینک اپلیکیشن استار باکس در گوگل پلی را مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید در زیر این لینک، امتیاز کاربران به همراه تعداد رای‌ها، قیمت و سیستم عامل مورد استفاده، مشخص شده است.

ریچ اسنیپت از چه نوع محتوایی پشتیبانی می‌کند؟

در حال حاضر موتورهای جستجو، سه نوع محتوای نشانه گذاری شده را تشخیص می‌دهند:

  • Microdata
  • Microformats
  • RDFa

هر ۳ نوع محتوا از زبان HTML پشتیبانی می‌کنند و در حقیقت به کمکشان می‌توان محتوای یک صفحۀ وب را برچسب گذاری کرد. باید گفت که Microdata مرسوم ترین نوع محتوای استفاده شده در ریچ اسنیپت هاست. البته تگ های Open Graph و کارت‌های Twitter نیز نوعی دادۀ نشانه گذاری محسوب می‌شوند، اما نمی‌توان از آنها به جای ریچ اسنیپت‌ها استفاده کرد.

برای نوشتن این نوع داده، نیازی به یادگیری زبان HTML ندارید. این کدها بسیار ساده هستند و معمولاً به صورت آماده در اینترنت وجود دارند.

انواع ریچ اسنیپت‌ها

از ریچ اسنیپت‌ها (یا همان داده‌های نشانه گذاری شده) می‌توانید به روش‌های مختلفی در سایت خود استفاده کنید:

Breadcrumbs

در این نوع ریچ اسنیپت، به جای آنکه URL صفحه مورد نظر به کاربران نمایش داده شود، محل قرارگیری آن صفحه در دسته بندی‌های سایت به کاربر نمایش داده می‌شود. در واقع، این ریچ اسنیپت به کاربران نشان میدهد که برای رسیدن به این صفحه، باید چه مسیری را در سایت شما طی‌کنند.

بهینه‌سازی متن برای تبلیغات کلیکی گوگل
ادامه مطلب

نقد و بررسی

شما می‌توانید برای نقد و بررسی یک محصول یا یک فیلم از ریچ اسنیپت ها استفاده کنید. در این نوع ریچ اسنیپت شما می‌توانید یک نقد و بررسی را در نتایج جستجو به نمایش بگذارید یا می‌توانید مجموعی از آنها را نشان دهید. این نوع ریچ اسنیپت به کاربران سایت امکان می‌دهد که به محصول مورد نظر امتیاز دهند. همچنین می‌توانید نام شخص بررسی کننده را در نتایج جستجو نمایش دهید.

ریچ اسنیپت چیست

اشخاص

شاید شما هم متوجه شده باشید، زمانی که نام اشخاص معروف را در گوگل جستجو می‌کنید، اطلاعات کاملی از آن شخص به همراه تصویر شخص مذکور برایتان نمایش داده می‌شود. شاید باورتان نشود، اما اگر در سایت خود برای کارکنان‌تان پروفایل ساخته اید، شما هم می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید. ریچ اسنیپت می‌تواند نام افراد، شغل، مهارت و نحوه تماس با افراد را در نتایج جستجو نمایش دهد.

ریچ اسنیپت چیست

محصولات

یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از ریچ اسنیپت‌ها برای فروش محصولات در فروشگاه‌های آنلاین است. این اطلاعات می‌تواند شامل نام، تصویر، برند، توضیحات و حتی قیمت باشد. فروشگاه‌های آنلاینی که یک محصول را از چند فروشندۀ مختلف نمایش می‌دهند می‌توانند محدودۀ قیمتِ محصول را بر اساس نزولی و صعودی ترتیب بندی کنند.

سازمان‌ها و تجارت‌ها

برای سازمان‌ها و شرکت‌ها شما می‌توانید اطلاعاتی مانند نام تجاری، آدرس سایت، شماره تلفن، لوگو و موقعیت جغرافیایی سازمان را در ریچ اسنیپت ها به نمایش بگذارید.

دستورالعمل‌ها

از این نوع ریچ اسنیپت عموماً برای دستورالعمل‌های آشپزی استفاده می‌شود. با استفاده از این ریچ اسنیپت می‌توانید نوع غذا، نقد و بررسی، مدت زمان و مراحل پخت عذا را به نمایش بگذارید.

ریچ اسنیپت چیست

رویدادها

اگر قرار است در آینده‌ای نزدیک رویدادی را برگزار کنید، ریچ اسنیپت‌ها می‌توانند برای اطلاع رسانی به شما کمک کنند. می‌توانید اطلاعات مربوط به زمان شروع رویداد، مدت زمان رویداد، جزئیات تهیه بلیت و مکان برگزاری رویداد را وارد نمایید. به این ترتیب، همۀ این اطلاعات در نتایج جستجو به کاربر نمایش داده می‌شوند.

موسیقی

البته موتور جستجوی بینگ از موسیقی پشتیبانی نمی‌کند، اما گوگل می‌تواند از اطلاعات نشانه گذاری شده برای ترانه‌ها و آلبوم‌های موسیقی پشتیبانی کند. ریچ اسنیپت‌های موسیقی شامل لینک‌هایی برای نمایش ترانه‌ها و لینک‌های مستقیمی برای خرید آلبوم‌های موسیقی هستند.

محتوای ویدئویی

از این نوع ریچ اسنیپت برای محتوای ویدئویی موجود در سایت استفاده می‌شود و می‌تواند اطلاعات شرکت سازنده، مدت زمان ویدئو و سازنده ویدئو را در نتایج جستجو نمایش دهد.

چگونه به محتوای خود ریچ اسنیپت اضافه کنیم؟

البته باید بدانید لزومی ندارد داده‌های نشانه گذاری شده به محتوای تمام صفحات سایت اضافه شوند. با این حال هر چه تعداد محتوای نشانه گذاری شده بیشتر باشد، موتورهای جستجو نتایج بهتری را نمایش می‌دهند.

کال تو اکشن یا CTA چیست؟
ادامه مطلب

همچنین، باید در اینجا ذکر کنیم که فقط باید محتوای قابل نمایش به کاربران را نشانه گذاری کنید. المان‌های پنهان صفحه و محتوایی که در کدهای div’s قرار دارند، نیازی به نشانه گذاری ندارند.

نشانه گذاری داده‌ها به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

Itemscope – نشان می‌دهد که کد HTML موجود در بلوک <div> دربارۀ یک آیتم خاص است.

Itemtype – نشان می‌دهد که آیتم دقیقاً چه چیزی است.

Itemprop – مربوط به اطلاعات آیتم است. اطلاعاتی مانند نام، آدرس سایت، نقد و بررسی و… .

 

کتاب‌ها، فیلم‌ها، عکس‌ها، سریال‌های تلویزیونی، موسیقی‌ها و دستورالعمل‌های آشپزی به عنوان کارهای خلاقانه حساب می‌شوند. بنابراین یک مثال از نشانه گذاری HTML برای یک کتاب به شکل زیر خواهد بود:

 

 

ریچ اسنیپت چیست

تعداد اطلاعات وارد شده در این داده‌ها بر اساس نوع محتوا، متغیر است. به علاوه، ممکن است تعداد متغیرهای اطلاعاتی که می‌خواهید برای هر صفحه وارد کنید، کمی گیج کننده باشد (به خصوص برای افرادی که تا به حال کدنویسی نکرده‌اند).

اگر سایت شما بر روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده است، انجام این کار برایتان آسان است. در وردپرس، افزونه‌های متعددی برای ایجاد ریچ اسنیپت وجود دارد مانند پلاگین All-in-One Schema.org. البته بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوا، افزونه‌هایی برای ساخت ریچ اسنیپت ایجاد کرده‌اند. با این حال ممکن است برای راه اندازی این افزونه‌ها به کمک یک توسعه دهنده وب نیاز داشته باشید.

چرا باید به ریچ اسنیپت‌ها اهمیت داد؟

زمانی که یک عبارت را در گوگل جستجو می‌کنید، کدام لینک توجه شما را جلب می‌کند؟ همان لینکی که ستاره‌های طلایی دارد؟ دقیقاً.

ریچ اسنیپت‌ها، اطلاعات و محتوای سایت شما را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی می‌کنند. موتورهای جستجو نیز این داده‌ها را به صورت منظم و برچسب گذاری شده به کاربران نمایش می‌دهند. در نتیجه، نرخ کلیک سایت شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. به علاوه، بسیاری از سئوکاران معتقدند که استفاده از ریچ اسنیپت‌ها می‌تواند در رتبه‌بندی سایت شما تاًثیر بگذارد.

همچنین، اگر شما نویسنده هستید، استفاده از ریچ اسنیپت می‌تواند در حرفۀ شما موثر باشد و شما را به عنوان فردی با تجربه به کاربران نشان دهد.

اگر فروشگاه آنلاین دارید یا در سایت خود به نقد و بررسی محصولات می‌پردازید، استفاده از ریچ اسنیپت می‌تواند توجه کاربران را به سمت شما جذب کند. ارئۀ یک تجربه کاربری خوب، گامی موًثر در افزایش نرخ کلیک و فروش بیشتر است و ریچ اسنیپت اولین قدم برای ارائه تجربه کاربری خوب به بازدیدکنندگان است.


شما هم می‌توانید نظراتتون رو زیره همین مقاله برای تیم تنوتاس به اشتراک بزارید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp