تعریف فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات یا Information Technology که معمولاً آن را به صورت مخفف با نام IT مورد اشاره قرار می‌دهند، اصطلاحی است که امروزه از زبان متخصصان به دایره واژگان روزمره‌ی ما افزوده شده است.
در مورد فناوری اطلاعات هم مانند بسیاری از واژه‌های تخصصی مدیریت و تکنولوژی، استفاده از واژه ساده‌تر از تعریف کردن آن است.

با این حال، اگر تصویری شفاف و کارآمد از فناوری اطلاعات در ذهن نداشته باشیم، این خطر وجود دارد که در میان انبوهی از ابزارها و فناوری‌ها و نرم افزارها و راهکارهایی که هر روز و هر لحظه به دنیای ما افزوده می‌شوند غرق شویم و نتوانیم فناوری اطلاعات را در زندگی و کسب و کار خود به درستی به کار بگیریم.

تعریف فناوری اطلاعات

جورج رینولدز

تعریف فناوری اطلاعات را اینگونه تعریف میکند!

فناوری اطلاعات شامل همه‌ی ابزارها و روش‌هایی است که اطلاعات را دریافت، ذخیره، پردازش و مبادله می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌دهند.
در مورد فناوری اطلاعات هم مانند بسیاری از واژه‌های تخصصی مدیریت و تکنولوژی، استفاده از واژه ساده‌تر از تعریف کردن آن است.

کلمات کلیدی در تعریف فناوری اطلاعات از نگاه رینولدز به شرح زیر هستند:

  • دریافت (Capture)
  • ذخیره (Store)
  • پردازش (Process)
  • مبادله یا ارسال و دریافت (Exchange)
  • استفاده (Use)

بنابراین، اگر با اطلاعات کار می‌کنید و کار خود را می‌توانید در یکی از پنج مورد فوق طبقه بندی کنید، می‌توانید بگویید که با فناوری اطلاعات سر و کار دارید.

این تعریف، اگر چه علمی است و در اکثر منابع هم مورد استفاده و استناد قرار می‌گیرد، اما اگر قصد داشته باشید از زاویه‌ی نگاه یک مدیر، به حوزه‌ی IT نگاه کنید، تقسیم‌بندی‌های مفیدتری هم وجود دارد:

اندرو مکافی در مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۶ در نشریه Harvard Business Review منتشر کرد، پیشنهاد کرد که فناوری اطلاعات را به سه حوزه اصلی تقسیم کنیم .

این تقسیم بندی، بعدها هم در کتابهای دیگر مثلاً (Information Technology for Managers) مورد استفاده قرار گرفت و می‌توان گفت امروز، یکی از نگرش‌های پذیرفته شده محسوب می‌شود.

در IT به عنوان وظایف و فعالیت‌های مستقل (Function IT)، ما فناوری اطلاعات را در یک وظیفه و فعالیت کاملاً مشخص مورد استفاده قرار می‌دهیم. از راه اندازی یک کامپیوتر تا ایجاد یک فایل Excel یا تحلیل آماری مجموعه‌ای از اطلاعات، همگی در حوزه‌ی Function IT محسوب می‌شوند.

در IT به عنوان ابزار شبکه سازی (Network IT)، فناوری اطلاعات به منظور ایجاد ارتباط مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از کسی که Administrator یک شبکه نرم افزاری است تا کسی که یک وبلاگ راه اندازی کرده تا شرکتی که بستر ارسال و دریافت ایمیل ایجاد می‌کند، همگی را می‌توان در بخش Network IT در نظر گرفت.

در IT به عنوان ابزار سازمانی (Enterprise IT)، فناوری اطلاعات مشخصاً به عنوان جایگزین فرایندهای کسب و کار یا مکمل آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم افزارهای حسابداری، مدیریت انبار، مدیر منابع انسانی و مدیریت ارتباط با مشتری را می‌توان در این گروه قرار داد.

انواع هشتگ
ادامه مطلب

شاید در نگاه اول، کاربرد این دسته‌بندی چندان شفاف نباشد

اما اگر کسی می‌خواهد در IT به یک متخصص تبدیل شود یا تحلیل‌گر خوبی در این زمینه باشد، این نوع نگرش می‌تواند برای او بسیار کارساز و راهگشا باشد و مسیر اندیشیدن، تحلیل و یادگیری را بسیار تسهیل کند.

 

شما هم می تونید نظراتتون رو زیره همین مقاله برای تیم تنوتاس به اشتراک بزارید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp