بهترین مشاور کسب و کار کیست؟

فهرست مطالب

بهترین شخصی که می‌تواند کسب و کار شما را نجات دهد

در هر زمینه‌ای که کسب و کار داشته باشید، استفاده از راهنمایی‌های یک مشاور کسب‌ و کار از واجبات است. با رقابتی‌تر شدن بازارها، گرفتن مشاور کسب و کار نیازی است که این روزها بیش از پیش خود را نمایان کرده است.

اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید را دارید، و یا اگر بخواهید کسب و کار فعلی خود را توسعه دهید، باید از بهترین مشاور کسب و کار یا مشاوران مدیریت متخصص یا شرکت‌هایی که در زمینه انواع کسب و کار و بیزنس‌ها خدمات مشاوره کسب و کار ارائه می‌دهند مشورت و راهنمایی بخواهید. فارغ از مقیاس و نوع کسب و کار، همه بیزینس‌ها چه در زمینه مدیریتی، چه بازاریابی و چه افزایش فروش به بهترین مشاور کسب و کار نیاز دارند. چرا که در بازار بزرگ و پررقابت فروش محصولات (یا ارائه خدمات)، اگر لحظه‌ای غفلت کنید، رقبایتان در جذب مشتریان و کسب سود بیشتر از شما جلو میزنند.

مشاور کسب و کار کیست؟

تعریفی که ویکی پدیا از مشاور کسب‌ و‌ کار دارد را برای شما می‌آورم.

مشاور، (به انگلیسی: consultant) یک فرد حرفه‌ای است، که به کسب‌ و کارها برای توسعه فناوری و سیستم‌های اطلاعاتی کمک می‌کند. استفاده از مشاور ناشی از نیاز به یک مهارت یا دانش خاص یا نیاز به تحلیل‌گر یا برنامه‌نویس برای تکمیل پروژه است.

یک مشاور خدماتش را به طیف وسیعی از کسب و کارها عرضه میدهد، که برای نمونه می‌توان به بخش‌هایی چون: امنیت اطلاعات، مدیریت، حسابداری، قانون، منابع انسانی، بازاریابی، روابط عمومی، علوم مالی، مهندسی و دانش پزشکی اشاره کرد. شناخته شده‌ترین گونه‌های مشاور شامل مشاوره حقوقی، مشاوره فناوری اطلاعات، مشاور مدیریت و مشاوره (روانشناسی) است.

کسب و کار یا بیزینس (به انگلیسی: Business)، یک سازمان است که برای فراهم کردن کالا، خدمات یا هر دو به مشتری ایجاد شده‌ است. کسب و کار در اقتصاد سرمایه‌داری حکم‌فرماست، بیشتر کسب و کارها که مالک آنها بخش خصوصی است برای این ایجاد شده‌اند که سود ساز باشند و دارایی صاحب‌شان را بیشتر کنند.

کسب و کارها می‌توانند ناسودبر باشند یا مالک آنها دولت باشد. از کسب و کاری که چندین فرد در دارایی آن شریک باشند با عنوان شرکت یاد برده می‌شود، هر چند که این واژه تعریف دقیق‌تری نیز دارد. پترس و پلومن، از صاحب نظران این حوزه، بر این باورند که هر نوع خرید و فروش کسب و کار نیست، بلکه کسب وکار هر نوع تبادل تکرار شونده و تجدید پذیر است.

هدف مشاوره کسب و کار چیست؟

شاید یک روش مفید برای تجزیه و تحلیل روند مشاوره کسب و کار، در نظر گرفتن اهداف آن باشد. وضوح در مورد اهداف مطمئناً در موفقیت یک مشاوره تأثیر دارد. در ادامه هشت هدف اساسی مشاوره آورده شده است:

 • ارائه اطلاعات به مشتری.
 • حل مشکلات مشتری.
 • تشخیص، که ممکن است نیاز به تعریف مجدد مشکل داشته باشد.
 • ارائه توصیه بر اساس تشخیص.
 • کمک به اجرای راه حل های توصیه شده.
 • ایجاد یک اجماع و تعهد پیرامون اقدامات اصلاحی.
 • تسهیل یادگیری مشتری – یعنی آموزش دادن به مشتری که چگونه مشکلات مشابه را در آینده حل کند.
 • بهبود دائمی اثربخشی سازمانی.

اهداف با شماره کمتر بهتر درک و عمل می‌شوند و همچنین بیشتر توسط مشتریان درخواست می‌شود. اهداف ۱ تا ۵ معمولاً وظایف قانونی در نظر گرفته می‌شوند، گرچه برخی از بحث‌ها پیرامون هدف ۵ است. مشاوران مدیریت کمتر به اهداف ۶ تا ۸ صریحاً رسیدگی می‌کنند و مشتری‌های آنها به احتمال زیاد از آنها درخواست نمی‌کنند. اما شرکت‌های برجسته و مشتریان آنها شروع به دستیابی به اهداف کم تعداد از راه‌هایی می‌کنند که اهداف دیگر را نیز شامل می‌شود. اهداف ۶ تا ۸ بهتر است به عنوان محصولات فرعی با اهداف قبلی در نظر گرفته شوند، نه اهداف اضافی که فقط در صورت دستیابی به اهداف دیگر مهم می‌شوند. این موارد برای مشاوره موثر ضروری است، حتی اگر به عنوان اهداف صریح و مشخص در هنگام شروع مشاوره کسب و کار شناخته نشوند.

گاهی اوقات یک مشاور کسب و کار حرفه‌ای سعی می‌کند هدف مشتری را تغییر دهد. یک شرکت مشاوره‌ای ممکن است مرز بین بهترین کار برای مشتری و بهترین کار برای تجارت را از دست داده باشد. اما مشاوران معتبر معمولاً تلاش نمی‌کنند که تعاملات را طولانی یا دامنه آنها را بیشتر کنند. هر کجا در هرم که رابطه شروع شود، اولین کار خارجی این است که به هدفی که مشتری درخواست می‌کند، بپردازند. با توجه به نیاز، هر دو طرف ممکن است توافق کنند که اهداف دیگری را اولویت اول قرار دهند.

۱. ارائه اطلاعات

شاید مهم‌ترین دلیل جلب کمک، کسب اطلاعات باشد. تدوین آن ممکن است شامل بررسی نگرش، مطالعات هزینه، مطالعات امکان سنجی، نظرسنجی بازار و یا تجزیه و تحلیل ساختار رقابتی یک صنعت یا تجارت باشد. یک شرکت ممکن است تخصص ویژه مشاور کسب و کار یا اطلاعات دقیق‌تر و به روزتری را که شرکت می‌تواند ارائه دهد، بخواهد. یا ممکن است شرکت قادر نباشد از زمان و منابع برای توسعه داده‌های داخلی استفاده کند. غالباً اطلاعات خواسته مشتری است. اما اطلاعاتی که مشتری به آنها احتیاج دارد، گاهی با آنچه از مشاور خواسته می‌شود ارائه دهد، متفاوت است.

برونسپاری چیست و چه مزایایی دارد؟
ادامه مطلب
بهترین مشاوره کسب و کار کیست

۲. حل مشکلات

مدیران معمولاً مسائل پیچیده و مشکل را برای حل به مشاوران می‌دهند. به عنوان مثال، مشتری ممکن است مایل باشد بداند که آیا خرید یک component درست است، آیا می‌تواند یک خط شغلی را بخرد یا واگذار کند یا یک استراتژی بازاریابی را تغییر دهد. یا ممکن است مدیریت بپرسد که چگونه می‌توان سازمان را بازسازی کرد تا بتواند به راحتی با تغییرات سازگار شود. کدام سیاست‌های مالی را می‌بایست اتخاذ کند. یا عملی‌ترین راه حل برای مسئله جبران خسارت، روحیه، کارایی، ارتباطات داخلی، کنترل، جانشینی مدیریت یا هر چیز دیگری است، چیست؟

جستجوی راه حل برای مشکلات از این دست قطعاً یک کار قانونی است. اما مشاور همچنین دارای یک مسئولیت حرفه‌ای است که بپرسد آیا مسئله‌ای که مطرح شده بیشترین نیاز به رسیدگی را دارد. اغلب اوقات مشتری برای تعریف مسئله واقعی به کمک بیشتر نیاز دارد. در واقع، برخی از مقامات استدلال می‌کنند که مدیرانی که می‌توانند ریشه مشکلات خود را به درستی تعیین کنند، به هیچ وجه به مشاوران مدیریت احتیاج ندارند. بنابراین اولین کار مشاور، کشف زمینه مشکل است. برای انجام این کار، او ممکن است بپرسد:

 • کدام راه حل‌ها در گذشته امتحان شده است و چه نتیجه‌ای در پی داشته؟
 • مشتری چه مراحلی را برای دستیابی به راه حل، آزمایش نکرده است؟
 • کدام یک از جنبه‌های مرتبط با تجارت مشتری، به خوبی پیش نمی‌رود؟
 • اگر مسئله “حل شده”، چگونه از راه حل استفاده شده است ؟
 • چه کاری می‌توان انجام داد تا اطمینان حاصل شود که راه حل مورد استقبال گسترده قرار گرفته است؟

یک مشاور کسب و کار نباید توصیف اولیه مشتری را خیلی زود رد یا قبول کند. فرض کنید علت مشکلی روحیه کم و عملکرد ضعیف در نیروی کار ارائه شده است. مشاوری که وظیفه رسیدگی را بر عهده دارد ممکن است زمان زیادی را صرف مطالعه علایم کند بدون اینکه علل آن را کشف نماید. از طرف دیگر، مشاوری که خیلی سریع این روش توصیف مشکل را رد کند، قبل از شروع یک پروسه مشاوره مفید به آن پایان خواهد داد.

بهترین مشاور کسب و کار کیست؟

۱. چالش کسب و کار

مشاور کسب و کار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بر انواع چالش‌های کاری و بیزنسی خود فایق آمده، بتوانند کسب و کار خود را بهبود و توسعه دهند. بهترین مشاورها بر توسعه و پیشرفت تمرکز دارند.

بهترین مشاوره کسب و کار

۲. راه اندازی کسب و کار جدید

میخواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ به دنبال زمینه‌های سرمایه ساز و زودبازده برای راه اندازی کسب و کار خود هستید؟ بودجه محدود و مشخصی دارید و نمی‌دانید با آن چه نوع کاری را می‌توان بوجود آورد؟ و نهایتا ایده‌های جالبی برای راه اندازی کسب و کارها دارید اما سرمایه گذار یا همکارانی که این ایده‌ها را عملی کنند سراغ ندارید؟ اگر بهترین مشاور را در کنار خود داشته باشید قطعا در این زمینه‌ها تصمیمات بهتری می‌گیرید.

برای راه اندازی کسب و کار جدید و ورود به بازار پررقابت فروش یا ارائه خدمات، به منظور موفقیت، نیاز به شناخت صحیح و همه جانبه از وضعیت بازار، مشتریان آن و رقبای کاری خود خواهید داشت. فرایند مشاوره کسب و کار با انواع ابزارهای اطلاعاتی و تحلیلی خود، تمامی اطلاعات و راهنمایی‌هایی که برای راه اندازی کسب و کار خود احتیاج داشته باشید را به شما ارائه داده و برای موفقیت و کسب بیشترین سود، انواع راهکارها و استراتژی‌ها را پیش روی شما قرار می‌دهد. در انتخاب بهترین مشاور دقت زیادی کنید زیرا مشاور می‌تواند سازمان را به اوج یا نابودی برساند.

۳. کاهش و مدیریت هزینه‌ها و بهبود فرایندها

در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها، کارمندان یا فرایندهای کاری در جای درست خود قرار نگرفته اند و این مسئله که عموما از چشم مدیران هم مخفی می‌ماند، تنها سبب تحمیل اتلاف هزینه‌های اضافی شده و سرعت رسیدن به اهداف کسب و کار را کاهش میدهد. دریافت خدمات مشاوره کسب و کار می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد. مشاور کسب و کار با شناسایی ساختارهای سازمانی و روند فرایندهای کاری، چرخه‌های معیوب کاری را در شرکت‌ها و سازمان‌ها شناسایی کرده و علاوه بر ارائه راه حل‌های اصلاح آنها، ساختارهای موفق و عملی برای هر نوع کسب و کار و سازمان را به مدیران پیشنهاد میدهد. همچنین مشاورین حرفه‌ای به شما کمک می‌کنند تا سیستم سازی در کسب و کار را اجرا نمایید، این امر به کاهش هزینه‌ها کمک زیادی می‌کند.

BPO برون سپاری
ادامه مطلب

۴. رشد و ارتقای کسب و کار

شرکت‌ها و کسب و کارهای بسیاری هستند که با وجود داشتن سابقه طولانی حضور در بازار، و فروش یا ارائه خدمات به مشتریان موفق، در جای خود متوقف شده و نتوانسته‌اند رشد و توسعه یابند. این مسئله از این جهت که با توسعه بیشتر، می‌توان فروش بیشتر و سود بیشتر کسب نمود، اهمیت دارد. مشاور کسب و کار، با بررسی بازار و مشتریان آن، راهکارها و استراتژی‌های عملی و زود بازده را برای تیم‌های بازاریابی و فروش ارائه می‌کند. از طرفی به واحدهای مجموعه، و حتی مدیران اهداف و چشم اندازهای وسیعتر و بزرگتری را در کسب و کار نشان داده و راهکارهای دستیابی به آنها را هم ارائه می‌نماید.

بهترین مشاوره کسب و کار

۵. آموزش مدیران

مدیران شرکت‌ها، برای انجام امور مدیریتی و رهبری هرچه بهتر و منسجم‌تر تیم و مجموعه خود نیاز به آموزش و رشد فردی و تخصصی دارند. بهترین مشاور کسب و کار، انواع آموزش‌هایی که به شناخت و رشد پتانسیل‌های شخصیتی، روانشناسی و مدیریتی مدیران کمک می‌نماید را به ایشان ارائه می‌دهد.

در بسیاری از کسب و کارها، تنها مدیران مجموعه نیستند که باید آموزش ببینند بلکه پست‌های حساس سازمانی یا تیم‌های خاصی در مجموعه وجود دارند که باید انواع تخصص‌های حرفه‌ای را که لازمه موفقیت آنها و شرکت است را کسب نمایند و یا از توانایی‌ها و پتانسیل‌های فردی خود آگاهی یابند. در این حالت هم مشاور کسب و کار می‌تواند انواع آموزش‌های فردی و سازمانی را با برگزاری کلاسها، ورک شاپ‌ها یا جلسات به این افراد ارائه نماید. بهترین مشاورها روی آموزش کارکنان تمرکز بالایی دارند.

۶. ارائه ابزارهای مدیریتی

در کنار مشاوره کسب و کار، مدیران واحد‌ها و مدیران ارشد، نیاز دارند تا از درستی عملکرد کارمندان و روند فرایندهای موجود اطمینان حاصل نمایند. لذا انواع ابزارهای اطلاعاتی و تحلیلی که مشاور کسب و کار در اختیار آنها قرار می‌دهد، امکان بررسی لحظه ای و مقطعی امور جاری را به مدیران و صاحبان کسب و کارها میدهد. بهترین مشاورها معمولا ابزارهای کنترلی و مدیریتی را نیز در کسب و کار پیاده‌سازی می‌نمایند.

۷. مشاوره‌های دیجیتال مارکتینگ و استراتژی‌های بازاریابی مدرن

دیجیتال مارکتینگ، از لازمه‌های موفقیت در بازاریابی برای خدمات یا فروش محصولات به مشتریان می‌باشد بازاریابی‌ها و تکنیک‌های سنتی فروش، دیگر چندان کاربردی نیستند و کسب و کارها برای ماندن در بازار و توسعه خود می‌بایست از انواع تکنولوژی‌ها برای بازاریابی و فروش خود استفاده کنند. مشاوران کسب و کار متناسب با هر نوع کسب و کار، این تکنولوژی‌ها و استراتژی‌ها در بازاریابی مدرن را به صاحبان کسب و کارها ارائه می‌کنند.

بهترین مشاور کسب و کار را چگونه پیدا کنم؟

امروزه افراد و شرکت‌های بسیاری اقدام به ارائه خدمات مشاوره و مدیریت کسب و کار می‌نمایند. اما باید در نظر داشته باشید که همه خدمات مشاوره‌ای که غالب این شرکت‌ها ارائه می‌دهند، اصلا مناسب مدل کسب و کار یا بودجه شما نیست و دریافت این نوع خدمات مشاوره و بکارگیری راهکارها و استراتژی‌های آنها، علاوه بر اتلاف هزینه و زمان، نتیجه مطلوب را بدست نمی‌آورد.

چند ویژگی که به کمک آنها می‌توانید بهترین مشاور کسب و کار و مشاوران مدیریت حرفه‌ای و متخصص را برای کسب و کار خود شناسایی و انتخاب نمایید در ادامه آورده‌ایم:

 1. تجربه کاری حرفه‌ای و موفق از مشتریان و کسب و کارهای قبلی و معرفی آنها به شما به عنوان ریفرنسی از تخصص و مشاوره خود
 2. داشتن سابقه مشاوره و همکاری با شرکت‌های بزرگ و مطرح
 3. ارائه راهکارها و استراتژی‌های نوین و متناسب با کسب و کار و بودجه
 4. ارائه کمی و کیفی چشم اندازهای (کوتاه مدت و بلند مدت)بکارگیری مشاوره و راهکارهای موفقیت کسب و کار
 5. داشتن دانش و اطلاعات کافی در زمینه هر نوع کسب و کار و بازار مشتریان آن
 6. تعامل مداوم با شما و سازمان شما

 

و آخرین توصیه ما به شما برای شناسایی بهترین مشاور کسب و کار دریافت خدمات آزمایشی و کوتاه مدت مشاوره‌ای از این شرکت‌ها و بررسی و سنجش موفقیت راهکارها و عملی بودن استراتژی‌های ارائه شده از سوی آنهاست.

نیاز به مشاوره‌های تخصصی و راهکارهای عملی برای افزایش فروش و سود دارید؟ فرم مشاوره تخصصی تنوتاس را تکمیل نمایید تا از بهترین مشاوره کسب و کار بهره‌مند شوید.

شما هم می‌توانید نظرات خود را زیرِ همین مقاله برای تیم تنوتاس به اشتراک بذارید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp