برونسپاری چیست و چه مزایایی دارد؟

برونسپاری چیست و چه مزایایی دارد؟

در طول سالیان متمادی نگاه‌های متفاوتی به برونسپاری شده است. برخی آن را همچون ناجی شرکتشان می‌بینند، در حالیکه برخی دیگر، برونسپاری را بسیار بد و یک تاکتیک مدیریتی غلط می‌دانند که باعث ازبین رفتن فرصت‌های شغلی می‌شود.
پیش‌از اینکه شروع به ارزیابی برون‌سپاری بکنید و ببینید که آیا برای شرکت شما مناسب است یا خیر، لازم است که برونسپاری را به درستی بشناسید و بدانید چه چیزی برونسپاری محسوب می‌شود و چه چیزی نمی‌شود.

تعریف برونسپاری

برونسپاری فرایند کسب و کار، قراردادی است که میان شما و یک شرکت دیگر (تنوتاس) تا بخشی از وظیفه، عملیات، کار یا فرایندی که قرار بوده است توسط کارمندان شرکت شما انجام شود، در مدت زمان مشخصی توسط آن شرکت انجام شود.

این فرایندهای برونسپاری که قرار است توسط گروه دیگری انجام شوند می‌توانند درون شرکت شما یا بیرون از آن انجام شوند.
استخدام یک کارمند موقت، زمانی که منشی شما به مرخصی زایمان رفته است برونسپاری محسوب می‌شود.

امروزه رایج‌ترین نوع برونسپاری نیرو‌های کاری هستند که برای کارهای تولیدی به کشور‌هایی مانند هند و چین فرستاده می‌شوند.
اما برونسپاری تنها به این نوع محدود نمی‌شود. این نوع از برونسپاری معمولا برون‌مرزی نامیده می‌شود.
به عنوان مثال می‌توان خدمات مشتریان و مراکز پشتیبانی فنی تلفنی و نیز برنامه‌ریزی کامپیوتری را نام برد.
خدمات سرایداری و خدمات امنیتی مثال‌هایی از کارهایی هستند که به‌طور کلی از این که به کشور‌های دیگر واگذار شوند در امانند، چرا که برونسپاری بخشی از یک شرکت می‌تواند باعث رفع این نیاز‌های شغلی در آن شرکت و در نهایت حذف کلی آن‌ها شوند.

چرا برونسپاری؟

دلایلی وجو دارد که چرا یک شرکت بخشی از کار‌های خود را برونسپاری می‌کند، این دلایل ممکن است شامل دلایلی باشد که در ادامه آورده‌ایم:

کمبود منابع در برونسپاری

یکی از اصلی‌ترین دلایل برونسپاری، کمبود درمنابع ضروری است، که می‌تواند شامل این موارد باشد:
 کمبود کارمندانی که دانش کافی برای انجام کار دارند (برای مثال مهندسین)، کمبود مواد خام (برای مثال نفت یا مواد معدنی) و کمبود نیروی کاری که تجربه کافی برای انجام کار داشته باشند.

برونسپاری

هماهنگی با هسته اصلی کسب و کار

بعضی کارهای جانبی همیشه برونسپاری می‌شوند. این کار باعث می‌شود مدیران بتوانند تمرکز بیشتری روی کارهای اصلی داشته باشند، به جای اینکه منابع زیادی صرف کارهایی بکنند که اگرچه برای کسب و کار ضرورت دارد اما به هسته‌ی اصلی کسب و کار مربوط نمی‌شود. یک مثال خوب برای این مورد بیمارستان بزرگی است که عملیات امنیتی‌اش را به شرکتی که در امور امنیتی تخصص دارد برونسپاری می‌کند.

کاهش هزینه در برونسپاری

هزینه‌ی نیروی کار و مواد اولیه روز به روز در حال افزایش است و رقابت، شرکت‌ها را مجبور می‌کند قیمت‌ها را پایین نگه‌دارند. اگر راهی برای برون‌سپاری فرایند‌های کسب و کار وجود داشته باشد که بتواند موجب کم کردن هزینه شرکت شما شود و بر معایب برون‌سپاری غلبه کند، باید به خوبی بررسی شود.

افزایش بازدهی در دورکاری
ادامه مطلب

انعطاف‌پذیری کسب و کار

نیاز‌های فصلی و دوره‌‌ای که با گذشت زمان کم و زیاد می‌شوند، نیازهای متعددی به منابعِ شرکت تحمیل می‌کنند. هر قراردادی که برای برونسپاری فرایندهای کسب و کار بسته می‌شود، می‌تواند انعطاف‌پذیری لازم را برای تثبیت این نیاز‌های متعدد فراهم کند. برای مثال یک شرکت در زمان حسابرسی‌های مالیاتی یا زمان حسابرسی توسط مالکان شرکت تعدادی حسابدار استخدام می‌کند.

کاهش هزینه های بالاسری

برخی کارها تنها برای اینکه شروع بشوند به سرمایه‌ی زیادی احتیاج دارند. این هزینه‌ها می‌توانند از طریق عقد قرارداد با یک شرکت دیگر کاهش یابند. برای مثال یک شرکت به جای اینکه متحمل هزینه‌ی ساخت یک سیستم تلفنی در فضای شرکت شود می‌تواند وظیفه‌ی پاسخ‌گویی به نیازهای بخش خدمات مشتریان را به یک مرکز تلفن برونسپاری کند.

حوزه هایی که معمولا برونسپاری می‌شوند

اگرچه کارهای بسیاری برونسپاری می‌شوند اما در اینجا برخی حوزه‌ها که بیشتر برونسپاری می‌شوند ذکر می‌شوند:

 • عملیات مربوط به فناوری
 • اطلاعات شبکه و ارتباطات از راه دور
 • منابع انسانی و مدیریت بیمه
 • حسابداری
 • تبلیغات
 • امنیت

۷ مزیت اصلی برونسپاری

هنگامی که شما انتخاب‌هایتان را می‌سنجید و تصمیم می‌گیرید کدام یک از بخش‌های مختلف کار را برون‌سپاری کنید، نیاز به در نظر گرفتن مزایای برون‌سپاری دارید. وقتی دلایل کافی برای برون‌سپاری پیدا کردید، این کار به رشد شرکت شما و صرفه‌جویی مالی کمک می‌کند. برون‌سپاری منافع دیگری دارد که فراتر از منافع مالی است. در اینجا هفت مزیت اصلی برون‌سپاری بیان می‌شود.

تمرکز بر فعالیت های اصلی

در زمانه‌ای که همه چیز در حال رشد است، پشت صحنه‌ی سازمانیِ (بک آفیس) یک شرکت نیز گسترده‌ می‌شود. این گسترش ممکن است با مصرف منابع (انسانی و مالی) آغاز شود و به قیمت ناقص ماندن فعالیت‌های اصلی‌ که موفقیت شرکت را تضمین می‌کنند، تمام شود. برون‌سپاریِ چنین فعالیت‌هایی این اجازه را به شما می‌دهد که بر روی فعالیت‌های اصلی شرکت تمرکزی دوباره داشته باشید، بدون اینکه کیفیت یا خدمات پشت صحنه‌ی سازمان را قربانی کرده باشید. برای مثال یک شرکت، قراردادی امضا کرده است که در مدت کوتاهی افزایش چشم‌گیری در میزان فروش آن ایجاد می‌کند، این کار برون‌سپاری فروش است.

صرفه جویی در هزینه‌ها

کارهای پشت صحنه‌ی سازمان، کارهای پیچیده‌ای هستند اما ابعاد شرکت شما مانعی است بر سر راه اینکه این کارها با هزینه‌های ثابت و معقول انجام شوند. در نتیجه برون‌سپاری باعث کوچک نگه‌داشتن اندازه شرکت می‌شود و به شما در کاهش این هزینه‌ها کمک می‌کند. برای مثال مطب کوچک یک دکتر قرار است طرح‌های مختلف بیمه را بپذیرد.
فردی که به صورت نیمه‌وقت کار کند نمی‌تواند تمام کارها را به درستی انجام دهد. بنابراین این کار به شرکتی که در بیمه‌های پزشکی تخصص دارد برون‌سپاری می‌شود.

کاهش هزینه در برون سپاری

کاهش هزینه های بالاسری

هزینه‌های بالاسریِ انجام عملیات پشت صحنه‌ی سازمان بسیار بالا هستند و برون‌سپاری این قبیل کارها تصمیم کاملا درستی است. برای مثال رشد یک شرکت باعث شده است فضای اداری بیشتری مورد نیاز باشد. فضایی که اکنون در اختیارشان است بسیار گران قیمت است و هیچ فضایی برای گسترش شرکت وجود ندارد. بنابراین برون‌سپاری بعضی کارهای ساده نیاز به فضای اداریِ بیشتر را از بین می‌برد. برای مثال بازاریابی تلفنی یا ورود داده‌ها را می‌توان به بیرون از شرکت واگذار داد.

۵ اشتباه در تولید محتوا
ادامه مطلب

کنترل عملیاتی

باید به فکر برون‌سپاری عملیاتی باشید که هزینه‌های آن‌ها از کنترل خارج می‌شود. بخش‌هایی که معمولا از کنترل خارج می‌شوند و قسمت‌هایی که مدیریت ضعیفی دارند، گزینه‌های اول برون‌سپاری هستند. علاوه‌ بر این شرکتی که کار را به آن برون‌سپاری می‌کنید می‌تواند توانایی‌های مدیریتی شرکت شما را بهبود ببخشد. برای مثال بخش فناوری اطلاعاتی که پروژه‌های بسیار زیادی دارد، اما افراد و بودجه‌ی کافی برای همکاری با سازمان را ندارد. یک قرارداد برون‌سپاری، مدیریت را مجبور می‌کند نیازهای‌شان را اولویت‌بندی کند و کنترل این بخش را دوباره در دست بگیرد.

انعطاف‌پذیری نیروی کار

برون‌سپاری این امکان را به شما می‌دهد که برای کارهای فصلی و دوره‌ای منابع انسانی بیشتری در اختیار داشته باشید و هنگامی که کار تمام شد، آن‌ها را کنار بگذارید. برای مثال بخش حسابداری که در فصل مالیات و دوره حسابرسی دست تنهاست، با برون‌سپاری این فعالیت‌ها می‌تواند برای یک دوره‌ی مشخص با صرف هزینه‌ی ثابت افراد بیشتری در خدمت داشته باشد.

دوام و مدیریت خطر

در دوره‌هایی که گردش مالی کارمندان زیاد می‌شود، عدم قطعیت و ناهماهنگی در عملیات افزایش می‌یابد. برون‌سپاری می‌تواند دوام شرکت را افزایش و هم‌زمان با آن خطر پایین آمدن کیفیت عملیات در شرکت را نیز کاهش بدهد. برای مثال در یک شرکت مدیر منابع انسانی به دلایل پزشکی در مرخصی طولانی مدت بود و دو دستیار اجرایی او نیز برای مدت کوتاهی به علت کارهای تازه‌ای شرکت را ترک کرده بودند. در چنین شرایطی برون‌سپاری عملیات منابع انسانی خطر اختلال در کارها را کاهش می‌دهد و شرکت می‌تواند به فعالیت‌های خود ادامه بدهد.

پرورش کارمندان داخلی

پروژه بزرگی قرار است انجام شود که نیاز به توانایی‌هایی دارد که افراد شما فاقد آن‌ها هستند. با برون‌سپاری کار، افرادی به شرکت شما می‌آیند که توانایی‌های مورد نیازتان را دارند. افراد شما می‌توانند در کنار این نیرو‌ها کار کنند و توانایی‌هایی را که نیاز دارند فرا بگیرند. برای مثال یک شرکت نیاز دارد که بسیاری از تجهیزات سفارش داده شده را جایگزین کند یا ارتقاء دهد. مهندسان شما توانایی لازم برای طراحی تجهیزات جدید و ارتقای آن‌ها را ندارند. برون‌سپاری این پرو‌ژه و به خدمت گرفتن مهندسان جدید در محیط کاری، این فرصت را برای مهندسان شما فراهم می‌کند که توانایی‌های جدیدی بیاموزند.

منبع: thebalance.com

شما هم می تونید نظراتتون رو زیره همین مقاله برای تیم تنوتاس به اشتراک بزارید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp

4 Comments

 1. […] برون سپاری، قراردادی است که میان شما و یک شرکت دیگر بسته می‌شود تا بخشی از وظیفه، عملیات، کار یا فرآیندی که قرار بوده است توسط کارمندان شرکت شما انجام شود، در مدت زمان مشخصی توسط آن شرکت انجام شود. […]

 2. profile avatar amir گفت:

  بسیار آموزنده بود ممنون بابت مقالتون

 3. profile avatar pegah گفت:

  این مقاله خیلی کمکم کرد
  کلی مفید بود

 4. profile avatar آرمینا گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید