بازاریابی ۳۶۰ درجه چیست؟

بازاریابی ۳۶۰ درجه چیست؟

بازاریابی ۳۶۰ درجه نوعی بازاریابی جامع است که با استفاده از ترکیبی از عناصر برند ها در چندین سیستم عامل پخش می شود، اما از یک ایده اصلی مفرد پذیرایی می کند. به عبارت دیگر هنگامی یک برند تجاری از استراتژی بازاریابی ۳۶۰ درجه استفاده می کند که شامل تلویزیون، سکوهای اینترنتی، تابلوهای تبلیغاتی، بسته بندی محصول و سایر رسانه های سنتی است. همه این رقابت ها به یک عنصر اصلی تبلیغات گره خورده است که آن را به عنوان یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه می شناسند.

بازاریابی 360 درجه

اجزای بازاریابی ۳۶۰ درجه

کمپین در بازاریابی

احتمالا بدون حتی متوجه شدن آن، شما بارها و بارها اثربخشی کمپین های بازاریابی ۳۶۰ درجه را تجربه کرده اید. این واقعیت که حتی متوجه آن نشده اید، اثبات می کند که چقدر خوب انجام شده است. شاید شما متوجه یک پوستر یا بیلبورد برای یک جفت کفش جدید شوید و سپس یک تبلیغ را برای همان کفش های موجود در رادیو بشنوید. شما در خبرنامه فیس بوک خود تبلیغی را برای آن ها مشاهده می کنید و سپس یک کارت پستال با یک کوپن برای آن ها در صندوق پستی دریافت می­کنید.

در آن مرحله، شما برای خرید آن ها در حال جستجو هستید، بنابراین می توانید به سراغ آن بروید تا صفحه فرود کارت پستال را ببینید، که مخصوص این کمپین طراحی شده است. بعد از اینکه خرید خود را انجام دادید، برای کفش و لوازم جانبی مشابه نیز شما می خواهید از آنها ایمیل دریافت کنید. این یک جادوی تفکر استراتژی بازاریابی کامل ۳۶۰ درجه است.

۹ مؤلفه اصلی یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه

وب سایت شما غالبا اولین تصویر شرکت شما است و مطمئنا باعث ماندگاری در ذهن مخاطب می­شود. این باید سهولت استفاده را ارائه دهد، به صورت حرفه ای طراحی شود و تصویری از اقتدار و اعتماد را منتقل کند. تجربه کاربر برای وب سایت های امروزی حائز اهمیت است. این بدان معنی است که زمان بارگذاری باید سریع باشد و وب سایت ها باید در دستگاه های تلفن همراه به خوبی نمایش داده شوند. به عبارت دیگر باید واکنش گرا باشند.

وقتی صحبت از وب سایت به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی ۳۶۰ درجه می شود، صفحات فرود ضروری محسوب می شود. هر برند دارای یک وب سایت است. در صورت عدم وجود باید فورا ایجاد گردد. از آنجا که یک وب سایت به عنوان هویت اصلی یک برند عمل می کند، هر کمپین ۳۶۰ درجه ای باید وب سایت را با آن ادغام کند. برای خرده فروشان، همین استراتژی را می توان در فروشگاه های تجارت الکترونیکی آن ها اعمال کرد.

استراتژی SEO در بازاریابی

(SEO (Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، تضمین می کند که وب سایت شما در نتایج جستجو قابل مشاهده است. با وجود این که فرایندی وقت گیر است، سئو همان چیزی است که ترافیک طبیعی رایگان و عاملی را برای شما فراهم می کند که اگر به درستی انجام شود سال ها ادامه خواهد داشت.

مهم ترین جنبه سئو مربوط به وبلاگ نویسی است که به شما امکان می دهد یک جریان ثابت از مطالب مفید و اشتراکی را ایجاد کنید و وسیله ای برای افزایش لینک های ورودی خود به شما می دهد. استراتژی های کلمات کلیدی داخلی و دریافت بک لینک ها نیز بخش مهمی از یک استراتژی موثر SEO هستند.

تبلیغات PPC

تبلیغات PPC (Pay Per Click) یا به عبارتی پرداخت به ازای هر کلیک در طیف دیگری از سئو کار می کند. هر دو با هم کار می کنند PPC .همان چیزی است که شما را به ترافیک فوری مورد نظر می رساند، اما یک بار انجام می شود. SEO برای دستیابی به ترافیک، بیشتر طول می کشد اما بارها و بارها ترافیک ایجاد می کند.

PPC هنری است که برای یافتن پارامترهای هدفمندی که روی هدف مشتری مناسب قرار دارد، برای به حداکثر رساندن نتایج، نیاز به تحقیق در مورد کلمات کلیدی دارد. خیلی رقابتی نیستند و حجم جستجوی ماهانه خوبی را ارائه می دهند. همچنین نظارت و ارزیابی مجدد و مداوم را برای به حداکثر رساندن نتایج انجام می دهند.

استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا
ادامه مطلب

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی از طریق ایمیل (Email Marketing) هنوز هم یکی از بهترین راه هایی است که منجر به تبدیل مشتریان غریبه به مشتریان وفادار می شود. با تهیه اطلاعات مفید، ایجاد پاسخگویی، در ارتباط بودن و انتشار اخبار و معاملات مهم از طریق ایمیل، می توانید بطور منظم در جلوی چشم مشتریان خود بمانید.
اگر بازاریابی ایمیل خود را به درستی انجام دهید و از نرم افزاری استفاده کنید که به شما امکان می دهد لیست های خود را به درستی تقسیم کنید، می توانید در مورد مشتریان خود اطلاعات زیادی دریافت. به عنوان مثال، می توانید اتوماسیون هایی را تنظیم کنید که افرادی را که روی یک لینک مشخص کلیک می کنند یا خرید خاصی را در لیست های خودشان قرار می دهند، بتوانید به طور جداگانه بازاریابی کنید.

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

رسانه های اجتماعی یکی از بهترین راه های ارتباط با مشتریان و مشتریان بالقوه است. اطمینان حاصل کنید که اقدامات رسانه های اجتماعی شما با تصویری که می خواهید به نمایش بکشید و پیامی را که می خواهید با کمپین های بازاریابی خود به دست آورید، مطابقت داشته باشد. برای پست های خود ارزش قائل شوید، همیشه به نظرات و پیام ها پاسخ دهید. هم چنین با تاکتیک های درست به نظرات منفی نیز پاسخ دهید.

بسترهای نرم افزاری مانند فیس بوک و اینستاگرام به بخشی جدایی ناپذیر از هرگونه فعالیت بازاریابی ۳۶۰ درجه تبدیل می شوند. اینجاست که یک برند می تواند مخاطبان خود را هدف قرار داده و پایگاه ایده پیرو را برای ایده بازاریابی خود ایجاد کند. برای برند های جدید این سیستم عامل ها هستند که بیشترین میزان آگاهی از برند را ایجاد می کنند.

بازاریابی محتوایی (Content Marketing)

بازاریابی محتوایی بازاریابی امروزی است، زیرا مقادیر زیادی برای دنبال کنندگان شما فراهم می کند و همزمان گوگل را خوشحال می کند. از طریق محتوای با کیفیت می توانید آگاهی از برند را افزایش دهید، شرکت خود را به عنوان کارشناسان معتبر تاسیس کنید، مشتریان جدیدی را درگیر کنید و ترافیک ارگانیک را هدایت کنید. محتوا یکی از ضروری ترین شکل های بازاریابی است و در اینجاست که ایده بازاریابی ۳۶۰ درجه تثبیت می شود. کلیه فرم های محتوا اعم از بازاریابی و غیر بازاریابی باید دارای رویکرد ۳۶۰ درجه باشند.

In-store/In-person در بازاریابی

بازاریابی درون فروشگاهی و حضوری هنوز هم بخش مهمی از کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه برای اکثر شرکت ها محسوب می شود. آنچه شما به صورت حضوری می گویید و آنچه را در فروشگاه یا دفتر خود نمایش می دهید باید با آنچه در بازاریابی دیجیتال می¬گویید مطابقت داشته باشد. تاکتیک های حضوری ممکن است شامل بازدید از نمایشگاه ها، شرکت در رویدادهای محلی، شرکت در اجتماع شما، برقراری تماس فروش و رفتن به رویدادهای شبکه شود.

روابط عمومی در بازاریابی

روابط عمومی بخشی اساسی از هرگونه فعالیت موفق در بازاریابی ۳۶۰ درجه است. آنچه شما می گویید به جوامعی که تجارت می کنید باید با بقیه استراتژی بازاریابی ۳۶۰ درجه شما هماهنگ باشد. دانشجویان رشته روابط عمومی بر ارتباطات متمرکز هستند.

تبلیغات و چاپ سنتی در بازاریابی

تابلوهای تبلیغاتی، روزنامه ها، تبلیغات رادیویی و تلویزیونی و غیره، سیستم عامل هایی هستند که تعداد زیادی از پایگاه مصرف کننده را تأمین می کنند و بنابراین باید در رقابت های بازاریابی ۳۶۰ درجه شما قرار بگیرند. آن ها همچنین به شما امکان دسترسی به بازارهای محلی را می دهند و از این طریق ایده بازاریابی را به صورت محلی ایجاد می کنید.

همچنین چندین روش وجود دارد که می توانید یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه در یک شرکت استفاده کنید:

 • هنگامی که یک شرکت در یک بازار شناخته شده است اما می خواهد خود را مجدداً به بازار جدید بازگرداند
 • برای برندسازی مجدد یک شرکت
 • برای اولویت بندی کمپین های سنگ بنای اصلی از کمپین های کم اهمیت تر
 • برای احیای محصولات با عملکرد ضعیف، به ویژه اگر شرکت مدتی در بازاریابی آن محصول تمرکز نداشته باشد،
 • برای ساختن یک تصویر برند برای مبتدیان و…
 • برای بازاریابی یک محصول یا خدمات جدید

نحوه ایجاد یک کمپین بازاریابی با درجه ۳۶۰

ایجاد یک کمپین موفقیت آمیز در بازاریابی ۳۶۰ درجه ای شامل اطمینان از سازگاری پیام بازاریابی شما در هر سکویی است که انتظار دارید مشتری شما باشد. این سازگاری باید در پیام رسانی و طراحی وجود داشته باشد.
در اینجا ۵ قدم برای ساختن یک کمپین موفقیت آمیز در بازاریابی ۳۶۰ درجه ارائه شده است :

فروش و بازاریابی تلفنی
ادامه مطلب

مطالعه کنید که شرکت های موفق چه کاری انجام می دهند

ساختن یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه می تواند پیچیده و دشوار باشد، اما وقتی مطالعه می کنید که دیگران چگونه این کار را انجام می دهند، آسان تر می شود. توجه داشته باشید که شرکتهای موفق چگونه مشتریان ایده آل خود را در اطراف خود دنبال می کنند تا پیام آنها بدون توجه به جایی که در فضای فیزیکی یا فضای دیجیتالی خود قرار دارند ، دیده شود.

بازار هدف خود را برای بزاریابی مطالعه کنید

کافی نیست حدس بزنید که بازار هدف شما چه می خواهد. باید آنها را در داخل و خارج درک کنید. شما باید بدانید که آنها مانند چه چیزی هستند، چه چیزی برای آنها دردناک است، چه راه حل هایی را می خواهند، از کجا وارد می شوند، از چه دستگاه هایی استفاده می کنند، چه کانال هایی را ترجیح می دهند و چه میزان مایل به هزینه هستند.
برای به دست آوردن این پاسخ ها، آواتار ایجاد کنید (یا در بسیاری موارد، باید چندین مورد متفاوت را توسعه دهید). می توان اظهار داشت که آواتارهای شما باید براساس داده ها باشند نه حدس و گمان. این بدان معناست که با مخاطب مورد نظر خود مصاحبه و نظرسنجی داشته باشید و تحقیق انجام دهید.

هدف از کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه خود را تعیین کنید

اگر در مورد هدف خود مصمم نیستید، نمی توانید یک کمپین منسجم ایجاد کنید. آیا شما یک کمپین عمومی برای شرکت خود ایجاد می کنید یا یک کار خاص تر مانند راه اندازی یک برندسازی مجدد یا بازاریابی کالای جدید مد نظر دارید؟

قیف بازاریابی خود را برنامه ریزی کنید

از آنجا که زمان بندی در یک برنامه بازاریابی ۳۶۰ درجه بسیار مهم است، شما باید اطمینان حاصل کنید که در طی مراحل منتهی به خرید، به افراد در راه صحیح قرار دارند. چیزی که باعث آگاهی یا ایجاد علاقه می شود ، ترغیب به تصمیم گیری می کند یا چه عملی ایجاد می کند، متفاوت است. تاکتیک هایی را انتخاب کنید که در خریدار منجر به هر یک از این ۴ مرحله شود. برای انجام این کار، باید داده های جمع آوری شده درباره رفتارهای مشتریان را بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که انسجام در بازاریابی وجود دارد

بعد از تهیه هر یک از مؤلفه های استراتژی بازاریابی، به آن نگاه کنید و مطمئن شوید که همه اجزای سازنده روی یکدیگر ساخته شده اند و به طور مداوم با یکدیگر جریان می یابند. این در یک کارزار بازاریابی ۳۶۰ درجه مهم است.
راه حل های ویروسی به طور خاص روی برنامه بازاریابی ۳۶۰ درجه تمرکز می کند که در آن یک شرکت از تمام منابع موجود در دسترس خود برای دستیابی به چشم اندازها و مشتریان در تمام نقاط ممکن استفاده می کند.

پیاده سازی اصول کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه

ایده بازاریابی ۳۶۰ درجه مفهومی فراتر از یک بازاریابی رسانه ای مختصر و مفید خواهد بود. همان گونه که پیش تر نیز اشاره شد، این متد شامل استفاده از تمام امکانات در دسترس با هدف ایجاد ارتباطی موثر با مخاطبان است. در مجموع کمپین ۳۶۰ درجه بر زوایای مختلف یک کسب و کار تمرکز می کند تا بتواند تعامل قابل توجهی را با مخاطبان هدف شکل دهد.

متد بازاریابی ۳۶۰ درجه بر توسعه صفحات لندینگ و ارتقا موقعیت کسب و کار در جستجوگرهای مطرح تمرکز می کند. بهره برداری از این روش نه تنها دیدی گسترده را برایتان به ارمغان می آورد، بلکه از طریق صفحات لندینگ نیز منتج به افزایش سطح فروش خواهد شد. استفاده همزمان از پتانسیل های کسب و کار و حضور موثر در فضای مجازی در کنار تبلیغات اصولی از جمله اصلی ترین پایه های بازاریابی ۳۶۰ درجه محسوب می شوند.

 

 

شما هم می تونید نظراتتون رو زیره همین مقاله برای تیم تنوتاس به اشتراک بزارید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp

6 Comments

 1. Hossein گفت:

  مقاله بسیار مفید بود
  کاش مثال هایی رو هم از کمپین های ۳۶۰ درجه‌ موفق ایرانی ذکر میکردید🙏

 2. عسل مظفری گفت:

  مقاله ی بسار عالی بود من اصلا راجب بازاریابی ۳۶۰ درجه نمیدونستم ممنونم ک با مقاله ها و محتوای جدیدتون چیزای جدیدی بهمون هدیه میدید
  سپاس و خداقوت

 3. معصومه گفت:

  خیلی عالی بود
  از سایت خوبتون ممنونم

 4. باقری گفت:

  بازاریابی ۳۶۰ درجه در همه کسب و کارها جواب میده ؟

 5. آرمین گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون

 6. Melika گفت:

  به موارد خوبی اشاره کردید.
  هر کسب و کار با توجه به نوع فعالیتش و حضور در بازار رقابتی ، روی بعضی از موارد باید بیشتر تمرکز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *